دو انتهای کابل USB در آینده‌ی نزدیک، یک شکل می‌شود؛ اولین تصویر از کابل USB معکوس‌شدنی

16 فروردین 1393

اینکه بتوان از یک کابل USB به صورت معکوس هم استفاده کرد بسیار خبر خوبی است؛ چرا که دیگر نیازی نیست هر دو انتهای کابل را بررسی کنیم و ببینیم کدام سمت باید به پشت کیس کامیپیوتر یا مثلاً زیر گوشی و تبلتمان متصل شود.

شاید این موضوع ساده باید مدت‌ها پیش حل می‌شد ولی به هر ترتیب در این سال‌ها استاندارد USBها برای یکسان‌کردن دو انتهای کابل‌های USB کمی کند عمل کرده است. سال گذشته خبرهایی در این رابطه منتشر شده بود و حالا بالأخره اولین تصاویر از یک کابل USB جالب منتشر شده که البته یک تصویر رندر شده است و Foxconn آن را ارایه کرده است.

usb-cable-type-c

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، USB Type-C گونه‌ی جدید کابل‌های USB است که برای اتصال از طریق USB 2.0 و USB 3.1 کاربرد دارد. اگر از محصولات اپل استفاده کرده باشید و با کابل Lightning کار کرده باشید، قطعاً مزیت یکسان‌بودن دو انتهای یک کابل برایتان ملموس و البته الزامی به نظر می‌رسد.

اما از نظر ابعادی، نوع C نسبت به میکرو یو‌اس‌بی کمی بزرگ‌تر و از پورت استاندارد USB کمی کوچک‌تر است. کوچک‌تر بودن نوع C به سازندگان لپ‌تاپ این امکان را می‌دهد که در صورت فراهم‌شدن سایر شرایط، لپ‌تاپی با ضخامت کمتر تولید کنند؛ گرچه تا عمومیت پیدا‌کردن نوع جدید باید کمی صبر کرد و فعلاً هر دو پورت را روی لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها و تبلت‌ها تعبیه نمود.

از نظر سرعت هم خبر خوب این است که بیشینه‌ی سرعت انتقال به 10 گیگابیت در ثانیه افزایش یافته است. دو برابر بیشتر از USB 3.0. شاید تصور کنید که این سرعت بسیار بالا کاربرد خاصی ندارد؛ ولیکن برخی وسایل ذخیره‌سازی که ساختار SSD دارند، با محدودیت سرعت 625 مگابایت در ثانیه‌ای USB 3.0 دست و پنجه نرم می‌کنند و سرعت 1250 مگابایت در ثانیه‌ای برایشان بسیار مناسب است. علاوه بر این، اتصال وسایلی مثل نمایشگر هم به سرعت‌های بالا نیاز دارد.

به زودی وسایلی که از این پورت استفاده کنند هم وارد بازار خواهند شد؛ بنابراین بهتر است در انتخاب و خرید محصولات مجهز به USB دقت کنید.

منبع dvice لینک مطلب

دریافت محصولات ...

نویسنده: آرش ربانی پوست‌کنده بگویم، اینکه چگونه کمتر نامی از این رمان در میان برترین رمان‌های عالمِ ادبیات برده شده، بهت‌آور است. مگر می‌توان چشم بر این خلقِ یگ...

مقالات پربازدید زومیت در هفته گذشته: چگونه فلش مموری خود را رمز‌گذاری کنیم تا در صورت گم شدن، امنیت اطلاعاتمان حفظ شود بررسی زومیت: تلفن هوشمند HTC One X 15 رو...