قابلیت Backwards Compatibility پلی استیشن 5 از بازی های پلی استیشن 1، 2 و 3 پشتیبانی نمی کند

23 شهریور 1399

حدودا دو ماه به زمان عرضه کنسول های نسل جدید پلی استیشن 5 (PlayStation 5) و ایکس باکس سری ایکس (Xbox Series X) باقی مانده و در این فاصله، جدیدترین جزئیات مربوط به برنامه های سونی و مایکروسافت برای پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس مشخص می شوند. براساس گزارش ها، این کنسول ها در زمان نامشخصی از نوامبر به بازار عرضه خواهند شد؛ اما همچنان اطلاعات مهمی از آن ها در هاله ای از ابهام قرار دارد. ازجمله ی این اطلاعات می توان به قیمت و تاریخ دقیق عرضه PS5 و Xbox Series X درکنار آمار دقیق لاین آپ یا مجموعه بازی هایی اشاره کرد که حین عرضه ی دو کنسول بازی دردسترس کاربران قرار خواهند گرفت.

یکی از موضوعات مبهم مربوط به کنسول پلی استیشن 5، قابلیت Backwards Compatibility یا پشتیبانی از بازی های نسل های گذشته است. در حال حاضر، سونی فقط پشتیبانی این کنسول از «تعداد منتخبی» از بازی های پلی استیشن 4 را تأیید کرده است و مشخص نیست که آیا نهایتا این مجموعه به سایر نسل های گذشته نیز گسترش پیدا می کند یا خیر. هرچند به نظر می رسد که وب سایت یوبیسافت (Ubisoft) اطلاعات مربوط به این موضوع را فاش کرده است.

قابلیت Backwards Compatibility پلی استیشن 5

مقام های یوبی سافت در واکنش به رسانه ها تأیید کرده اند که با وجود پشتیبانی PS5 از برخی از بازی های نسل هشتم، این تعداد کاملا محدود است و عنوان های محدودی را شامل می شود. در این گزارش، تأکید شده که قابلیت Backwards Compatibility در کنسول PS5، بازی های نسل اول تا سوم کنسول های سونی یعنی PS1 و PS2 و PS3 را دربر نمی گیرد.

درادامه ی این پست، از برنامه هایی مانند ارائه ی سرویس قسمت های چندنفره ی بازی ها به صورت بین نسلی (cross-gen) صحبت شده که سونی برای اطمینان از انتقال پیوسته و متعادل کاربران از نسل هشتم به نسل جدید در نظر گرفته است.

بازی های پلی استیشن 4

درهر صورت، برخی از توسعه دهندگان به کاربران اطمینان داده اند که درصورت خرید نسخه ی PS4، بازی های آن ها به رایگان به نسخه ی نسل بعدی نیز دسترسی خواهند داشت. Marvel’s Avengers و Kena: Bridge of Spirits برخی از بازی هایی هستند که از این رویکرد پیروی می کنند. البته تعدادی از ناشران نیز برنامه ی اختصاصی خود را در پیش می گیرند و مثلا نسخه ی ارتقادادنی به نسل بعد را با قیمت گران تری عرضه می کنند. بازی هایی مانند NBA 2K21 و Control در این دسته قرار می گیرند.

مقاله های مرتبط:

اشاره به نام کنسول ارزان تر ایکس باکس سری اس در بروشور Xbox Game Pass Ultimate

پلی استیشن 5: بررسی مشخصات و فناوری های کنسول نسل نهمی سونی

با اینکه هنوز اطلاعات مهمی از کنسول های نسل جدید نامشخص باقی مانده، اطلاعات زیادی ازجمله مشخصات سخت افزاری آن ها برای ما مشخص شده است. با زومجی از آخرین اخبار کنسول های نسل بعدی مطلع شوید.

دریافت محصولات ...